Domborzat
A kontinens hossza nyugat-keleti irnyban a Steep-foktl (Greenwichtl keletre 1139`) emelked Byron-fokig (keleti hosszsg 1539`), amely lgvonalban 4000 km.
A kontinens mintegy 300 m-rel emelkedik a tengerszint fl, s teljes terletnek mindssze 6%-a haladja meg a 610 m-t.
Terletnek 85%-t az gynevezett Outback, a vilg legsibb tja foglalja el. Vrs sziklk, vrs por, okker sksgok, bbor sznben sz hegyek, ragyog kk g s magnyos hzikk jellemzik a vgerhetetlen sivatagi tjat.
Ausztrlia fldrajzi szempontbl hrom rszre oszthat:
* dlen s dlkeleten: tengerparti sksg s a Nagy-Vzvlaszt-hegysg
Itt tallhat a kontinens, valamint az Ausztrl Alpok legmagasabb hegysge a 2230 m magas Mount Kosciusko, tovbb az orszg mly folyi s vulkanikus kpzdmnyei.
A 65 km tlagos szlessg, alacsony parti sksg keleten, dlkeleten s dlnyugaton. Ez Ausztrlia legsrbben lakott rsze.
A keleti parton tallhat az tlagosan 1220 m magas Nagy-Vzvlaszt-hegysg, amely a parti sk terleteket vlasztja el a szrazfld belsejtl. A hegysg szakrl a York-foki-flszigettl (Cape York) indul s a keleti parttal prhuzamosan – 3000 km hosszan – a dlkeleten lv Victoria llamig hzdik.
* kzpen: Bels-ausztrliai-medence
Elklnl rszei szakon a Carpentaria-bl sksga, dlen a Murray-Darling-alfld s nyugaton az Eyre-t trsge.
* nyugaton: Nyugat-ausztrliai-fennsk
A Nyugat-ausztrliai-pajzs tlagosan 300-500 m magas s a kontinens 60%-t foglalja el. Legnagyobb rszt bokros sztyepp fedi, peremn helyezkednek el Ausztrlia legnagyobb sivatagjai a Nagy-homoksivatag, a Gibson-sivatag, a Nagy-Viktria-sivatag s a Ftlan (Nullarbor)-sksg, valamint a Fld legsibb szikli. A fennskot elszrtan kisebb hegyek, mint pldul a Macdonell-hegysg s az Uluru bontjk meg.
|