ghajlat
Fldrajzi elhelyezkedse kvetkeztben Ausztrlia egyharmadra a trpusi, ktharmadra a mrskelt ghajlat a jellemz. Az vszakok az eurpaihoz kpest flves eltoldsban vltjk egymst: amikor nlunk tl van, ott akkor van nyr.
A partkzeli terleteken az cenok, tengerek kiegyenlt hatsa mrskli a tli s nyri, illetve a nappali s jszakai hmrskleti szlssgeket. Sydney-ben pldul a januri – teht nyri – kzphmrsklet 22 C, jliusban – teht tlen – ltalban 12 C krl van. (Viszonytsul: Budapesten a tli-nyri tlagos kzphmrskleti rtk kztti klnbsg 23 C krli.)
A bels terleteken azonban szlssges hmrskleti rtkek is jellemzek a kontinentlis ghajlati hats miatt. Meghatrozza a hmrsklet alakulst a tengerszint feletti magassg is. Az ghajlat tovbbi alakti a lgramlsok: a nyri passztszelek, amelyek bsges csapadkot (nyri monszun) hoznak a kontinens szaki, szakkeleti rszre s a keleti partvidkre.
A tli idszakban a nyugati szlrendszer esfelhi ntzik a dli, dlkeleti partokat s Dlnyugat-Ausztrlit. A kontinens belsejben s szakon – a dlkeleti passztszelek miatt – azonban a tl szraz. Mivel magashegyek nem szabdaljk a lgkri kpzdmnyeket, gyakoriak a szlssges idjrsi jelensgek, a hatalmas szrazsgok vagy a pusztt radsok. Ausztrlia szaki partvidkn november s mrcius kztt pusztt hurriknok sprhetnek vgig.
|