Felfedezse, gyarmatosts
A 15. szzadban a knai Cseng-Ho admirlis tbb felfedez utazst tett az Indiai-cenon, de csak a szomliai Mogadishuig jutott el. A knaiakat a portuglok s a spanyolok kvettk, amikor a 16. szzadban valsznleg elrtk Ausztrlia szaki partjait. 1602-ben megalaptottk a Holland Kelet-indiai Trsasgot s kereskedelmi llomsokat alaktottak ki. A holland Willem Jansz volt az els eurpai, aki partra szllt a kontinensen, 1606-ban. A fldrszt j-Hollandinak neveztk el. 1607-ben a spanyol Luis Vaez de Torres hajzott vgig elszr a ksbb rla elnevezett szoroson, mely j-Guinet s a York-fokot kttte ssze. 1642-ben a holland Abel Tasman elrte a mai Tasmanit, felfedezte j-Zlandot. A 17. szzad folyamn a hollandok feltrkpeztk az ltaluk j- Hollandinak nevezett Nyugat- s szak-Ausztrlia partvonalt, de letelepedsi szndkot nem mutattak. 1770-ben James Cook vgighajzott s feltrkpezte a keleti partvonalat, melyet j-Dl-Wales-nek (New South Wales) nevezett s felsge III. Gyrgy kirly utastsra brit fennhatsg al vonta azt 1770. augusztus 22-n.
Az amerikai fggetlensgi hborban az angolok elvesztettk jvilgi gyarmataikat. Minthogy ezrt fegyenctelepek nlkl maradtak, figyelmk Ausztrlia fel fordult. 1788-ban Arthur Phillip kapitny 11 hajbl ll flottja 1788. janur 18-20-a kztt rkezett a mai Sydney dli klvrosai, a nemzetkzi repltr s kereskedelmi kikt krnykn tallhat Botany-blbe, mintegy 1350 emberrel, katonkkal, fegyencekkel s hivatalnokokkal a fedlzeten. Hamarosan rtalltak azonban a jval vdettebb s letelepedsre alkalmasabb Port Jackson blre, a mai Sydney Harbour-ra, amely a mai vilgvros alaptsnak is tekinthet. A els fehr telepls a brit belgyminiszter tiszteletre Sydney Cove-nak nevezett vrosnegyed a vilghr Operahz pletnek helyn 1788. janur 26-n (Ausztrlia nap) az Egyeslt Kirlysg fegyencgyarmataknt alapttatott. A msodik flotta, melyet gyakran a „hall flottjaknt” is emlegettek (278 eltlt vesztette lett a hnapokig tart t sorn az els flotta 48 hallos ldozatval szemben s a tllk is komoly betegen szlltak partra) rkezse 1790-ben letment elltmnnyal megrakva rkezett. Habr az els civil telepesek mr 1793-ban megrkeztek, 1823-ig j-Dl-Wales fegyenctelepknt mkdtt, fknt fegyencek, katonk, matrzok s azok csaldjai ltal npestve be a kolnit.
Hamarosan megjelentek a bordlyok, a Benglibl importlt rum s az els gyilkossgokat is elkvettk. A rendteremtsre London 1805-ben a vaskez William Bligh-t kldte a gyarmatra. 1808-ban a gyarmat fellzadt ellene. Utdja, Lachlan Mecquarie ltal vgrehajtott reformok a szabad telepedk szmra is vonzv tette Ausztrlit. Hzakat, kzmveket ptettek s megnylt az els bank is; Sydney tz v alatt vross lett. 1813-ban kelt t egy expedci a Kk-hegysgen (a Nagy-Vzvlaszt-hegysg) s pillantotta meg a mgtte elterl sivatagot. 1817-ben elfogadtk Matthew Flinders javaslatt, hogy a fldrszt j- Hollandia helyett Ausztrlinak nevezzk.
A bennszlttek fegyveres ellenllsa rendszerint lemszrlsukkal vgzdtt. 1856-ban szletett az els trvny a victoriai bennszlttek vdelmre, de ekkor mr csak 50 000 slakos lt a kontinensen.
Van Diemen’s Land, a mai Tasmania els teleplse 1803-ban jtt ltre s 1825-tl nll kolniaknt mkdtt. Az Egyeslt Kirlysg 1829-ben jelentette be ignyt s fennhatsgt Nyugat-Ausztrlia irnt, majd j-Dl-Wales tartomnytl levlasztva 1836-ban Dl-Ausztrlia, 1851-ben Viktria, 1859-ben Queensland s 1863-ban a fggetlen s szabad (azaz nem fegyenctelep) Dl-Ausztrlia tartomnyaknt az szaki Terlet tartomnyt hvta letre. Viktria s Nyugat-Ausztrlia szintn szabad tartomnyknt alapttatott, ksbb azonban befogadott fegyenceket, akiket az anyaorszg egszen 1864-ig deportlt a kontinensre. Ugyan a fldrsz nagy rsze sokig felfedezetlen maradt 1826-ban vagy 29-ben Nagy-Britannia bejelentette egyeduralmt.
A brit korona 1823-as trvnyvel (New-South-Wales Act) letre hvta a Legfelsbb Brsgot s a Trvnykezsi Tancsot – gyakorlatilag felels parlamentet. Ezen lpsekkel kvnta a korona bevezetni az angol polgri trvnykezst s rendet. Fldkrdsekkel azonban egszen az 1830-as vekig nem foglalkoztak. Eleinte a felfedezk s bennszlttek kapcsolata bks volt, alapveten lelem, vz, szerszmok, ruhk s egyb termkek cserekereskedelmben merlt ki. Ez a viszony azonban hamarosan romlani kezdett, amint az slakosok reszmltek, hogy a fld s annak kincsei – amely a meglhetsket biztostotta – veszlybe kerlt. Konfliktusokkal tzdelt vtizedek utn 1835-ben szletett kt megllapods a gyarmatostok s az Aboriginal Kulin trzs kztt 600 ezer hold „megvsrlsrl” Melbourne krnykn. Ez s ehhez hasonl gyletek hatsra Sir Richard Bourke, j-Dl-Wales kormnyzja nyilatkozatban jelentette ki, hogy a brit korona kpviselinek rkezse eltt Ausztrlia fldje senkinek tulajdont nem kpezte. A krds ezen irny megkzeltse egszen 1992-ig, a Mabo-gy esetig gyakorlatban volt.
|